Baskılı Saclar

Baskılı Saclar

Levha haline getirilen metal malzemeler sac olarak adlandırılır. Kalın bir levha olan malzemeler silindirden geçirilerek sac halini alır. Standart saclar düz bir yapıya sahiplerdir. Genellikle geniş alanları kaplamak için kullanılırlar.

Baskılı saclar ise bu sacların bir dizi işlemden geçirilmesiyle elde edilir. Saclara sıcak haddeleme işlemi uygulanır. Ardından soğuk haddeleme işlemi devreye girer. Baskı işlemi ise soğuk haddeleme esnasında gerçekleştirilir. Baskılı saclar üretildikten sonra farklı boyutlar ve şeritlerde kesilmektedir. Sacları daha şık ve kullanışlı hale getiren bu baskı işlemi oldukça ekonomik bir işlemdir.

Baskılı sac, piyasada çok fazla alternatifi bulunan bir üründür. Aynı zamanda baskılı saclar birçok farklı kullanım alanına sahiptir. Demir ve çelik sektöründe, en sık kullanılan parçalardandır.

Baskılı saclar gerekli işlemlerden geçtikten sonra sac şeklini alır. Bu aşamadan sonra baskıya hazır hale gelmektedir. Saclar kullanılacak alanlara yönelik farklı baskılara girer. Bununla beraber verimli uzun bir kullanım süresine sahip olmaktadır. Baklava modeli, Türkiye’de en sık tercih edilen sac modelidir. Avrupa ve Amerika’da ise daha çok gözyaşı modeli tercih edilmektedir.

Baskılı saclar, kullanım kolaylığı ve görselliği dışında sayısız avantaja sahiptir. Uzun ömürlü olması tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Aynı zamanda yüksek güvenlik sağlamaktadır. Buna bağlı olarak yurt içinde ve dışında oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir.

Teknik Detaylar

Baskılı saclar, standart olarak 0,50 mm ile 2,00 mm aralığında kalınlığa sahiptir. Boyları 4000 mm sınırına kadar çıkmaktadır. Bu durumdan dolayı kullanımlarında esnek bir hareket alanı ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı oldukça çeşitli alanlarda güvenle kullanılmaktadır.

Genel olarak üretimlerde standart ölçüler kullanılmaktadır. Ancak özel üretimlerde müşterilerin isteğine bağlı ölçüler esnetilebiliyor. Özel isteğe bağlı üretim mümkündür.

Baskılı Sacların Kullanım Alanları

Baskılı saclar birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. En yaygın şekilde taban yüzeyinde kullanılan saclar, kaymaz yüzey amaçlamaktadır.

Standartlara göre hazırlanan demir çelik saclar bu alanda kullanılmamaktadır. Kaygan ve pürüzsüz yapıya sahip oldukları için kullanımı uygun değildir. Baskılı saclar dokulu bir yapıya sahip olduğu için daha güvenli bir zemin oluştururlar. Baskı saca sürtünme esnasında güç kazandırır. Böylece kaymaz bir yüzey sağlanmış olur.

Baskılı saclar, açık alanlarda ve ıslanmaya meyilli yerlerde güvenle kullanılabilirler. En yaygın kullanım alanları şu şekilde listelenebilir:

Yangın merdivenlerinde kullanılırlar.

Yürüyüş alanları ve merdiven basamaklarında kullanılırlar.

Ağır makineler ve kamyon kasalarında kullanılırlar.

Rampalar ve fabrikalarda yaygın bir şekilde görülür.

Kapı, depo ve kasa gibi yerlerde kullanılırlar.

Dekoratif özelliğinden dolayı mimari projelerde de kullanılmaktadır.

Gemi yüzeylerinde sıklıkla kullanılır.

Makinelerde kullanımı oldukça yaygın ve güvenlidir.

Deniz kıyılarındaki tesislerde sıklıkla görülür.

Çevre düzenlemeleri ve parklarda kullanılır.

İç ve dış dekorasyonda kullanılır.

Bunların dışında binalarda dış cephe ve yüzey kaplamalarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Baskılı sacların kullanım alanının bu derece çeşitli olması, günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkmasını sağlamaktadır. Bu durum baskılı saclara bir hayli önem kazandırmaktadır.

Baskılı Sac Fiyatları İçin Deha Metal İle Görüşün!

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan baskılı sacların fiyatlarını birçok farklı etmen belirlemektedir. Sacların ebatları fiyatları önemli ölçüde etkilemektedir. Genişliği, boyu ve kalınlığı fiyatları bir hayli değiştirmektedir. Özel kullanımlar için her boyutta üretim sağlanmaktadır.

Baskılı sacların üzerinde bulunan desenlerde fiyat açısından farklılık yaratmaktadır. Baklava ve gözyaşı deseni başta olmak üzere birçok farklı desen çeşidi bulunmaktadır. Desenlerine göre sacların kullanım alanları değişmektedir. Bu nedenle fiyatları da bu alanlarda farklılık gösterir. Bu konuda en sağlıklı bilgi alışverişi için firmamız Deha Metal ile görüşülmelidir.