Çelik Flanş

Özellikle boru hatlarında kullanılan ya da çeşitli makine parçalarında da sızdırmazlık özelliği sağlayan bir malzemedir. Bu malzemeler yani çelik flanş ürünleri çeşitli normlar ve bağlantılarda kullanılmaktadır. Özellikle basıncın çok olduğu alanlarda dengeyi sağlayarak borunun ya da ekipmanın sağlamlığını kontrol etmekle görevlidir. Bu ekipmanlar Farklı boyutlarda ve şekillerde üretilmektedir. Bununla birlikte flanş nedir diye sorular karşımıza çıkmaktadır.

çelik flanş

Korozyona şiddete darbeye dayanıklı olan ve bulundukları yerleri koruyan çevreleyen şekilde üretilmektedir. Burada bulunan flanş ölçüleri sürekli olarak değişmektedir. Ölçüleri belirleyecek olan şeyler ise ürünlerin ne kadar büyüklükte olduklarıdır. Ürünler büyüdükçe ölçüler ve boyutlar da aynı oranda büyümektedir. Gelişmeler ve standartlar bu doğrultuda sağlanmaktadır.

çelik flanş

Paslanmazlık özellikleri de sahip olduğu için en kuvvetli materyaller arasında yerini almaktadır. Bu ürünler birçok çeşitli üretilmiş olmaktadır. Arasında beş gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar sırasıyla paslanmaz düz flanş, paslanmaz kaynak boyunlu flanş, paslanmaz dişli flanş, paslanmaz kör flanş ve son olarak paslanmaz serbest flanş olmaktadır. Her bir flanşın sektörü ve kullanıldığı yerler farklı olmaktadır. Özelliklerine göre değişkenlik gösterdiği için hareketli durağan makinelerde de kullanım yerleri ayrıdır.

çelik flanşlar

Hareketli makinelerde serbest flanşlar tercih edilmektedir. Bu da hareket kaynağını kısıtlamadan daha serbestçe hareket etmesini sağlamaktadır. Paslanmaz dişli flanş ise daha çok bağlantı elemanı olduğu için borularda kullanılmaktadır. Sektör geliştikçe alanda aynı ölçüde genişlemektedir. Bundan doğan ve kullanılan bir çok ekipman ortaya çıkmaktadır.