Hrp Saclar

Hrp Saclar

Sanayinin ilerleme ve teknolojinin gelişmesi ile üretim yapan firmaların işleri çok kolaylaşmıştır. Artık eskisi gibi uzun üretim süreleri ve verilen büyük çabalar yerini hızlı alınan sonuçlara ve seri üretimlere bırakmıştır. Bunların gerçekleşmesinde en önemli rolü oynayan şeyler ise kullanılan malzemelerin modern teknolojiye ayak uydurmasıdır. Üretim ve montajlama yapan firmaların en çok kullandığı ürünlerden birisi de hrp saclardır. Sağlam yapıları, seri üretime el verişli olmaları ve yerine geçebilecek diğer malzemelere oranla daha uygun fiyatlı olmaları firmaların tercih etmelerindeki başlıca sebeplerdir.

Hrp Sac Nedir?

Hrp saclar, haddeleme yani iki silindirin arasından geçirilerek istenilen ölçü ve ebatlara getirilmesi sonucu oluşturulan malzemelerdir. Bu sac türü de sıcak haddeleme yöntemi kullanılarak üretilir. Kristalleşme sıcaklığında (400 – 700°C) olan silindirlerden saclar geçirilerek sıcak haddeleme işlemi yapılır. Sacın istenilen şekle ve dayanıklılığa getirilmesi için bu işlem birden çok kez yapılır. Ayrıca sıcak haddeleme yapılabileceği gibi soğuk haddeleme de yapılabilir. Aralarında kalite açısında bir fark oluşmaz. Sadece sıcak haddeleme kesin bir şekil ve tolerans değerlerinin olmadığı kullanımlar için idealdir.

Deha Metal’deki Hrp Sacların Avantajları

Pek çok üründe olduğu gibi hrp saclarında benzeri ürünlere göre sağladığı avantajlar vardır. Bu faydalar; çok sağlam olmaları, seri üretime oldukça elverişli olmaları ve yerine geçebilecek benzer parçalara göre fiyatlarının daha uygun olmasıdır. Üretiminde kullanılan özel teknikler sayesinde kullanıldığı alanlarda oluşabilecek birçok koşula karşı dayanıklıdır. Bu sayede ağır sanayi de sıkça kullanılır. Seri üretim konusunda firmalara çok avantaj sağlar. Çünkü neredeyse bütün süreç teknolojinin en son trendleri kullanılarak üretilir. Son olarak bu tarz mukavemet ve uzun ömür isteyen kullanım alanlarında kullanılan parçalara göre fiyat olarak avantajlıdır. Sebebi ise geleneksel yöntemler yerine güncel teknoloji kullanılarak üretilmesidir.

Hrp Sacların Kullanım Alanları

Çok zor koşullara maruz kalınan durumlarda, üst düzey sağlamlık isteyen yapılarda ve uzun ömürlü olmasının zorunluluk haline geldiği alanlar, hrp sacların başlıca kullanım yerleridir. Şöyle ki, sizin de bildiğiniz gibi tren rayları çok ekstrem koşullara maruz kalırlar. Gerek dört mevsimi birden yaşamları, gerek üzerinden geçen binlerce tonluk araçlar, gerekse minimum bakım ve onarımın arzulanması gibi sebeplerden dolayı üst düzey malzemelerden üretilirler. İşte bu yüzden hrp sacların en önemli kullanım alanlarında birisi budur.

Tanklar da, en az tren rayları kadar zor koşullara maruz kalırlar. Hatta bazen daha da zor durumlar meydana gelir. İşte bu yüzden tankların oluşturulmasında kullanılan başlıca malzemelerden biri hrp sac olur. Ayrıca inşaat sektöründe, kilit nokta oynayan bileşenlerde bu malzeme sıklıkla tercih edilir. Onun dışında dayanıklı ve uzun ömürlü olması beklenen raflarda, herhangi bir soruna taviz vermemesi gereken korkuluklarda, otomotiv sektöründe, çelik ürünlerin oluşturulmasında, ağır sanayide kullanılan makinelerin imalatında, beyaz eşyaların üretiminde yaygın olarak kullanılır.

Hrp Sac Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oluşturulacak olan yapının teknik özellikleri, maruz kalacağı koşullar ve istenilen ölçülerin net bir şekilde belirlenmesi, kusursuz projeler oluşturulması için önemli rol oynar. Ayrıca oluşabilecek diğer etkenler ve yapının bulunacağı konumlarda hesaba katılarak hava durumunda yaşanacak değişikliklerinde hesaplanması olası krizleri önler. Son olarak, üretim ve tedarik için tercih edilecek firmanın böylesine zorlu ve uzmanlık isteyen bir alanda önceki tecrübelerine bakmak, yapılacak işin bir nevi referansı olabilir. Bu tarz hizmetleri veren firmaların fiyatlarını da kıyaslamak maliyetleri aşağı indirme konusunda yardımcı olacaktır. Siz de bu sayfa üzerinde firmamız ile iletişime geçerek önceki referanslarımızı öğrenebilir, uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.