Konstrüksiyon Çelikleri

köşebentler

Köşebentler;

Köşebent boya yapılması gerektiğinde boya ustaları tarafından kullanılır. Bu işlem öncesi alçı sıva yapılması…

detay
hea demirleri

Hea Demirleri;

Genel itibariyle hea demirlerinde düz olan yatay ürünlere flanş, dikey ürünlere de gövde denir. Hea demirleri..

detay
heb demirleri

Heb Demirleri;

Çelik konstrüksiyon yapılar özellikle son yıllarda çok tercih edilmeye başlanan yapı çeşididir. Çelik konstrüksiyon…

detay
ipe demirleri

Ipe Demirleri;

Yapıları oluştururken sağlam ve uzun ömürlü olmaları üretim yapan firmaların öncelikli amacıdır. Bu kimi…

detay

Konstrüksiyon Çelikleri

Çelik konstrüksiyon yapılar teknolojinin gelişmesi ile birlikte metalin işlenme durumunun artması sonucu metal sistemlerin yapılarda kullanılmasını ifade etmektedir. Çelik konstrüksiyon yapılarda taşıyıcı sistem çelikten üretilen profiller üzerine kurmuştur. Özellikle deprem ihtimali olan bölgelerde çelik konstrüksiyon yapılar son yılların en çok tercih edilen ürünleri arasındadır. Çelik konstrüksiyon yapılar sadece evlerle sınırlı kalmayarak fabrika binalarında, spor tesislerinde, atölyelerde ve depo alanlarında özellikle yüksek tavanlı alanların yapımında kullanılmaktadır.

Neden Çelik Konstrüksiyon Tercih Edilmelidir?

Çelik konstrüksiyon yapılar çok uzun seneler dayanıklılığı garanti eden ürünlerdir. Normal bir yapıya göre çok daha hızlı ve kolay uygulanabilen çelik konstrüksiyon yapılar yine normal yapıya göre ekonomik olması özelliği ile de tercih edilme sebepleri arasına girmiştir. Özellikle deprem riski olan bölgelerde kullanılan çelik yapılar için üretilmiş çelik profillerden inşa edilir. Böylece dayanıklılığı normal yapıya göre çok daha uygun olan çelik yapılar sayesinde güvenlik ön plandadır.

Çelik Konstrüksiyon Yapı İçin Kullanılan Profiller Nasıl Olmalıdır?

Çelik konstrüksiyon yapıları dayanıklı olmak zorundadır. Bu yüzden konstrüksiyon çelikleri yapılarda kullanıldığı için dayanıklılığı yüksek çeliklerden üretilmelidir. Çelik konstrüksiyon yapılarda diğer metallerden ziyade dayanıklılığı en yüksek metal olan çelik kullanılmaktadır. Son yıllarda çok sık kullanılmaya başlayan konstrüksiyon yapılar, konstrüksiyon çelikleri tarafından oluşturulan yapılar olarak çok sık karşımıza çıkmaktadır.

Deha Metal firması olarak; farklı şekilde üretilen çelik profillerin kullanıldığı konstrüksiyon çelikleri kolon ve kirişler de daha kalın profiller kullanılırken ince işçilik gereken alanlarda özel şekilli profiller kullanılarak tasarıma daha estetik ve hoş bir görünüm katar.

Deha Metal Özel Konstrüksiyon Çelikleri

Çelik konstrüksiyon yapılarında kullanılan konstrüksiyon çeşitleri dayanıklılığı en yüksek metalle- rden üretilmektedir. Deha Metal çelik konstrüksiyon yapılar için HEA profiller de üretmektedir.

HEA profiller; ağırlıklar ve boyutları değişebilen ihtiyaca göre üretilebilen profillerdir. Çelik yapılarda dayanıklı yapı profilleri olarak adlandırılan HEA profiller korozyona karşı dayanıklı ürünlerdir. Dayanıklı olduğu için özellikle çelikten yapılmış yapılarda kullanımı tercih edilmektedir.

HEB profiller; yine HEA profiller gibi HEB profiller de korozyona karşı dayanıklı olarak çelik yapılar için üretilmiş profil çeşitleridir. HEB profiller de farklı kesim ve boyutlarda üretilerek ihtiyacı karşılamaya yönelik hazırlanır. IPE profiller diğer iki profil çeşidi gibi IPE profiller de korozyona dayanıklı metallerden üretilir. Böylece normal profillerden çok daha dayanıklı üretilerek çelik yapılarda kullanım için uygun hale getirilen profillerdendir. Yine IPE profiller de çelik yapılar için üretildiğinden bu profillerin de farklı ağırlık ve boyutlarda üretimi de yapılabilmektedir.