Otomat Çelikleri

Otomat Çelikleri

Otomat çelikleri, maliyeti düşük çeliklerdir. Tornalanabilme özelliği yüksektir ve bunu içerisinde barındırdığı kükürt elementine borçludur. Otomat çelikleri torna sektörü ve otomotiv sektöründe sıkça kullanılan bir üründür. Kurşunsuz otomat çeliği ve kurşunlu otomat çeliği olarak ikiye ayrılır. Gördükleri ışıl işleme göre de ayrı bir sınıflandırma yapmak mümkündür. Peki, tam olarak otomat çeliği nedir, otomat çelikleri nerede kullanılır? Kullanılacağı alan ve işleme göre otomat çeliği fiyatları nedir? İşte detaylar.

Otomat Çeliği Nedir?

Otomat çeliği, işlem görmüş bir çelik türüdür. Talaşlanma özelliğine sahip olması nedeniyle birçok sektörde tercih edilmekte ve sıkça kullanılmaktadır. İmalat sektöründe talaşlı işlenebilme özelliği gösteren çelikler fazlasıyla önem arz eder. Otomat çeliklerin üretiminde gözetilen bazı tasarruf ve kullanım öncelikleri vardır.

Bu özelliklerden şu şekilde bahsetmek mümkündür; İyi yüzey kalitesi, işlem zamanı ve yüksek kesme hızları, takım ömrü, normalde kullanılandan daha düşük seviyede kesim kuvveti kullanarak elde edilecek olan enerji tasarrufu. Tüm bu faktörler malzeme kalitesine de yansıyıp etki edecek faktörlerdir. İşte bu noktada otomat çelikleri kaliteyi sağlama amacıyla üretilmiştir. Sektörün öncü firmalarından Deha Metal, otomat çeliği üretiminde uzun yıllara dayanan tecrübe ve alan uzmanlığı anlayışıyla ihtiyaçlara yanıt vermektedir.

Deha Metal Otomat Çeliği Kullanım Alanları

Üretim yapan ve imalatın bel kemiği olan birçok sektörde otomat çeliği ve otomat çelikleri üretimi ve kullanımı yapılmaktadır. Sürekli ve seri üretim yapan torna ve otomat tezgahlarında sıkça kullanılır.

Kolay işlenebilirliği sayesinde tercih edilen ve daha iyi bir çalışma imkanı sunan otomat çeliğinin tercih edildiği sektörleri kısaca şunlardır;

İnşaat, konstrüsüyon, Otomotiv Endüstrisi, Hassas Toleranslarla üretilen Parçaların imalatı, İyi yüzey kalitesi istenen parça imalatı, Maliyetin ön planda olduğu işlemler

Otomat Çeliğinin Meydana Getiren Malzeme ve Maddeler

Otomat çeliği bünyesinde çeşitli bileşenler içermektedir. % 0.07 – % 0.60 oranları arasında değişen korban oranı, % 0.15 ile % 0.40 arasında değişen kükürt oranı ve %0.07 – 0.10 arasında değişen fosfor oranı çelikten meydana gelmektedir.

Otomat çelikleri ışıl işlem görür ve bu işleme göre sınıflandırılır. Yumuşak otomat çelikler ışıl işlem görmezler. Işıl işlem gören sınıftakiler ise ıslah işlemi uygulananlar ve sementasyon uygulananlar olarak ikiye ayrılır.

Otomat Çeliği Özellikleri ve Faydaları Neler?

İmalar ve sanayi sektöründe kullanım alanı bulan otomat çelikleri birçok özelliğe sahiptir. Bu özellikleri itibariyle farklı iş alanlarında tercih sebebi olabilmektedir.

Otomat çelikleri içerdiği fosfor ve kükürt oranları ile daha fazla metalik kırılganlık sağlar ve kırılgan talaş oluşumuna zemin hazırlar. Bu iki bileşenin etkisi ile otomat çelikleri yağlanma özelliği gösterir ve parça dayanıklılığını ve kalitesini arttırır. Aynı zamanda temiz bir yüzey elde edilmesine de imkan tanıt.

Sağladığı faydalar ise;

Otomat çeliği kolay işlenebilir özelliktedir

Kolay işlenme özelliği işleme ve kesici uçlarının dayanıklılığını arttırı, ömrünü uzatır

Kolay ve hızlı bir şekilde talaş kaldırma işlemi sağlar

Yüzeyin daha kolay işlenmesine imkan tanır ve bu durum daha iyi bir yüzey kalitesi sunar

Düşük ve dar ölçülü ürünleri çalışmak oldukça zordur. Kolay işlenen malzeme imkanı tanıyan otomat çelikleri ile bu düşük-dar ölçülerde çalışmak kolaylaşır.

Otomat Çeliği Fiyatları

Müşterilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de otomat çeliği fiyatları konusudur. İstenilen malzemenin ebatına, cinsine ve ağırlığına göre fiyatı da farklılık göstermektedir. Aynı zamanda piyasadaki çeşitli firmaların çeşitli fiyat politikası vardır.

Otomat çeliği fiyatları için otomat çelikleri üretim ve satışı yapan Deha Metal’in müşteri hizmetler ve satış birimiyle iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Diğer Çelik Türleri Nelerdir?

İmalat sektörünün çeşitli alanlarında otomat çelikleri ile beraber diğer çelik türleri de yaygın olarak kullanılır. Otomat çeliğinin de dahil olduğu çelik sınıflandırması şu şekildedir;

Çeliklerin Sınıflandırılması; Yay Çelikleri, Genel Yapı Çelikleri, Sementasyon Çelikleri, Islah Çelikleri, Otomat Çelikleri, Paslanmaz Çelikler, Sertleştirilebilen Çelikler, İndüksiyonla Yüzeyi, Takım Çelikleri, Çelik Standartlarının Okunması.