Sementasyon Çelikleri

Sementasyon Çelikleri

Günümüzde demir çelik, inşaat ve yapı sektöründe birçok ürünler karşı karşıya gelmekteyiz. Bu ürünlerden biri de sementasyon çelikleridir.

Sementasyon Çeliği Nedir?

Sementasyon; sertleştirme anlamına gelmektedir. İçeriğindeki karbon miktarının düşük olduğu çelik malzemenin yüzeyine karbon işlemi uygulanarak sertleştirilme esasına dayanmaktadır. Sementasyon işlemi, özellikle sünekliği ( esnekliği ) daha iyi bir düzeye getirdiği için, özellikle demir çelik sektöründe ve sektörde önemli bir yere sahip olan Deha Metal firmasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Artan esneklik sayesinde, büyük kuvvetlere karşılık verilebilir ve alınacak olan darbelere karşı kırılma yaşanması ortadan kaldırılmış olur. Sementasyon işlemi birçok alanda kullanılabilmektedir. Bunlardan bazılarını açıklayacak olursak;

– Plastik yapıdaki malzemeler için pres kalıbı olarak kullanılabilir.

– Talaşsız bir şekillendirme gereken işlemlerde kolaylıkla kullanılabilir.

Sementasyon çelikleri, oldukça iyi derecede parlatılabilmektedir. Bu ürünlerde herhangi bir yüzey hatasına rastlamanız mümkün değildir. İlgili sementasyon çelikleri içerisinde bulunan karbon, %0,10 ile %0,20 arasında değişkenlik göstermektedir. Bu çelikler iki tür olarak karşımıza çıkmaktadır; alaşımlı ve alaşımsız. Alaşımsız olan çelik sementasyon ürünleri, kaliteli veya asal çelik adı verilen çelik grubuna girmektedir. Alaşımlı bir yapıya sahip olan sementasyon çeliği ise gruplara ayrılmaktadır. Esnekliği ve dayanıklılığı en fazla olan çelikler, NiCR’ lu çeliklerdir. NiCR’ lu çelik, yüksek alaşımlı çelik anlamına gelmektedir.

Sementasyon İşlemi

Sementasyon işlemleri oldukça komplike işlemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlemin nasıl yapılacağına ilişkin faktörler, işlem yapılacak çeliğin cinsi, işlem yapılacak parçadan istenilen özellikler, sementasyon işleminin sıvı, gaz ya da katı ortamda gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ve maliyet gibi konular, bu işlemin komplike özellikleri arasındadır. Diğer işlemlere göre daha ucuz ve daha kolay bir yöntem, sementasyon sıcaklığında oluşturulan direkt sertleşmedir. Bu işlem sadece tuz banyosu sonrasında ya da sadece gaz ortamında gerçekleştirilen sementasyon işleminde gerçekleştirilebilir. Bu yöntem ile birlikte ilgili ürünlerde talaşlı şekillendirme adı verilen işlem yapılamaz.

Sektörde öncü firmalardan biri olan Deha Metal firmasında sementasyon işlemi, işlemin yapıldığı sıcaklıktan oda sıcaklığına geçilene kadar yavaş bir soğutma işlemiyle gerçekleştirilir. Bu sayede ince yapıya ulaşılabilmektedir. Sementasyon çeliklerinde, karbondaki miktarın yükselmesiyle birlikte, çekirdek dayanıklılığında artış gözlemlenebilir. Daha ileri düzeydeki yüksek çekirdek dayanıklılığına ise çift sertleştirme adı verilen çekirdek sertleştirmesi işlemiyle ulaşılabilmektedir. Bu işlemde çekirdek, uygun karbon miktarında ani bir soğutma işlemi uygulanarak yapılmaktadır.

Sementasyon Çeliğinin Özellikleri Ve Avantajları Nelerdir?

Söz konusu sementasyon çeliğinin belli avantajları ve özellikleri bulunmaktadır. Bunları açıklayacak olursak;

– Sementasyon çeliği, oldukça kolay bir şekilde kaynaklanabilmektedir.

– Sementasyon çeliğinin yapısı ince olduğunda oldukça çeşitli görevleri yerine getirebilmektedir.

– Sementasyon işlemleri, ilgili parçanın bir kısmı ya da tamamı son şeklini aldığında yapıldığından dolayı, bu parçaların işlenmesi ve yapılandırılması oldukça kolaydır.

– Semenatasyon işlemi yapılacak çeliğin üzerine sonradan işlem yapılacak ise işlem yapılacak kısımların sertlşemesi sağlanmaz. Bu bölgeler özel bir pasta ya da elektrolitik bakır ile kaplanır. Sementasyon işlemi bu yüzeylere yapılamayacağından dolayı, kolayca işlenebilme özelliğine sahip olacaktır.

– Sementasyon işlemi görmüş olan çeliğin iç bölümleri kolaylıkla işlenebilmektedir.

– Sementasyon çelikleri, yüksek karbon içeren çeliklerden daha ucuzdur.

Sementasyon Çeliğinin Fiyatları

Sementasyon çeliği ile ilgili fiyatlandırma bilgilerine, Deha Metal firmasının adres ve telefonlarından ulaşabilmeniz mümkündür. Çünkü sementasyon çeliğinin fiyatları bazı kriterlere göre farklılık göstermektedir. Bu kriterleri açıklayacak olursak;

– Sementasyon çeliğinin cinsi.

– Sementasyon çeliğinin ebatları.

– Sementasyon çeliğinin ağırlığı.

Söz konusu sementasyon çelikleri dişlileri, milleri, subapları, piston pimleri, zincir baklaları, diskleri bakımdan çeşitlere ayrıldığından dolayı fiyatlandırmayı Deha Metal firmasından almanız yararınıza olacaktır. Bu sektördeki öncü firmalardan biri olan Deha Metal firmasından, size uygun fiyatlandırmaları almanız mümkündür.