Siyah Saclar

Siyah Saclar

Genel itibariyle Siyah saclar döküm iş ya da işlemleri ile ilgili üretilmiş olan, dikdörtgen şekilde kesilen, yarı ürün halinde bulunan belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılması ve hammadde işlemlerinden geçilmesi ile elde edilen yassı çeliklerdir. Siyah sac materyalleri üretildikten sonra rulo haline çevrilebilmektedir. Siyah sac imalatında kullanılan materyaller yeni sıcaklığının üzerinde olacağı için kolay bir şekilde şekillendirilebilir. Bu nedenlerden dolayı çelik’in daha büyük boyutlarda üretilmesi de mümkündür. Deha metal firması tüm fizibile raporlarına göre faaliyetlerini sürdürecek üretim çarklarının dönmesine önayak olmaktadır.

Genel itibari ile işlem esnasında herhangi bir zaman kaybı yaşanmadan üretilebilen normal siyah saclar, normal saclardan daha ucuz olur. Sac, soğuduktan sonra hafif bir büzülme için boyutunun ve şeklinin kontrol edilmesi standart saclara göre biraz daha zorluk yaşatmaktadır.

Deha Metal Farkıyla Siyah Sacların Kullanım Alanları

Siyah saclar, genel itibariyle demiryolu raylarında ve iş makinelerinin imalatında kullanılmakla beraber çelik kasaların imalatı veya gemi tersanelerinde kullanılma alanı bulmaktadır. Kesin şekil ve tolerans ile ilgili gereklilik arz etmediği sürece siyah saclara yer verilmektedir.

Siyah sac modelleri, genel itibari ile kaynaklama işlemlerine tabi tutulabilir. Çelik oldukları için İnşaat makinelerinin ve iş makinelerinin üretiminde de kullanılmaktadır. Siyah sac ölçüleri genel itibariyle ürünlerin türlerine ve ebatlarına göre kişilerin talepleri doğrultusunda farklı şekillerde üretilebilir. Sac ağırlıkları da yine aynı detaylara ve kriterlere göre farklı şekillerde farklı ebatlarda belirlenebilir.

Yüksek mukavemet özellikleri ve yüksek koruma özelliği olan bu siyah saclar genel itibariyle inşa levhalarında kullanılabilir ya da gemi yapımına uygun dayanıklılığa sahip olduğu için siyah saclar tersanelerde yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Siyah saclar ile ilgili seçim yapılacağı zaman kullanım alanlarının göz önünde bulundurularak buna göre karar verilmesi daha faydalı olur.

Güvenilir şirketler aracılığı ile satın alınacak siyah sac ya da türevleri gibi ürünlerin uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi için özellikle de piyasa araştırması yaptıktan sonra belli bir karar verilmesi daha da faydalı olacaktır. Çevresel ya da hava koşulları gibi faktörlere karşı dayanıklı olabilecek şekilde üretilmiş ve meydana getirilmiş siyah saclar darbelere ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır.

Fonksiyonel açıdan yapısı dikkat çeken siyah saclar ile ilgili daha detaylı ve daha ayrıntılı bilgi firmanın oluşturmuş olduğu web sitesinde mevcuttur.

Siyah Saç Ağırlıkları

Her iki tarafı çinko maddesi ile kaplı bulunan karbon çelik sac malzemeleri genel itibarıyla galvaniz sac plaka olarak nitelendirilir. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan galvaniz sac plaka ağırlıkları ise değişiklik göstermektedir.

Özellikle de piyasada faaliyet gösteren inşaat şirketlerinin ellerinde bulunan siyah sac materyallerinin kullanım alanlarının değerlendirilmesinde öne çıkan kriterler, siyah sacın oluşturulmasında kullanılan malzemenin kalitesi ya da siyah sacın üretilmesinde kullanılan malzemelerin piyasa değerleme oranlarının üzerinde olup olmadığı ile ilgili kriterler siyah sac ağırlığı ya da fiyatı konusunda oldukça belirleyicidir.

Makalenin başında da belirtildiği gibi siyah sac ürünlerinin özellikle de rulo gibi katlanılabilir olması ve hafif olması sebebiyle oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Siyah Saç Fiyatları

Siyah sac genel itibariyle devamlı döküm yöntemleri ile üretilen dikdörtgen kesitli yaru ürünler ve belirli bir sıcaklıkta ısıtıldıktan sonra meydana getirilmesinden dolayı yassı çelik ürünleri grubunda yer almaktadır.

Siyah sac fiyatları genel itibarıyla 2020 senesinin başında siyah sac fiyat hesaplama ve siyah sac kilogram hesaplama ile siyah sac ölçüleri ile ilgili çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak fiyat değerlendirilmesi yapılır.

Fakat yine de genel bir değerlendirmeden bahsedilecek olursa Kayseri, Bursa, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi siyah sac üretimi ya da satımını yapan firmalar baz alındığında 3 ton ve üzeri gerçekleştirilen siparişlerde fiyat tablosu ile ilgili iskonto yani indirim değerlendirmeleri yapılmaktadır.