Transmisyon Miller

Transmisyon Miller

Transmisyon mili, aynı zamanda transmisyon çeliği olarak da bilinir. Soğuk çekilmiş yuvarlak kesitli çelikler için kullanılan transmisyon milleri, düşük karbon değeri sayesinde kaynak işlemleri için kullanılmaktadır. Aynı zamanda, talaşlı imalatta da tercih edilen bir maddedir.

Oda sıcaklığında yapılan, kalıptan geçirme yordamı ile çeliklerde gerçekleştirilen şekillendirme işlemi sayesinde, soğuk çekme çeliği, transmisyon mili veya transmisyon çeliği denilen ürünler meydana gelmektedir. Soğuk çekme işlemi sayesinde, ısıl işleme gerek duyulmadan, malzemenin çekme ve akma dayanıklılığının artırılması en önemli hedeftir. Bizler Deha Metal olarak, tüm bu işlemleri büyük bir hassasiyetle yerine getirmekteyiz.

Transmisyon milleri, kalite açısından çeşitli kategoriler halinde belirlenmiştir. St44-2, St37-2, St52-3, SAE 1008, SAE 1018, SAE 1010, vb. kalite kategorisine sahiptir. Bu malzemeler, soğuk çekilmiş durumları sayesinde yukarıda bahsedilen çeşitli alanlarda ticari olarak ” transmisyon çelikleri ” olarak kullanılmaktadır. En çok kullanıldıkları kaynak alanında, düşük karbon içerikleri dolayısıyla tercih edilirler. Su verme açısından transmisyon mili elverişsizdir. Bu durum da, civatalar, makineler, somunlar, vb. alanlarında kullanımını kolaylaştırmış ve sıklaştırmıştır.

Transmisyon Millerinin Kullanım Alanları

Genel olarak, inşaat, otomotiv, makine imalatı ve beyaz eşya imalatı gibi sektörlerde ihtiyaç duyulur. Hatta savunma sanayisi gibi birçok sektörde de ihtiyaç duyulan bir üründür. Ayrıca, laboratuvar aletleri, bilye kovanlar, yüksek hızlı motor milleri, hava ölçüm cihazları gibi hassas bir yapım aşamasına sahip olan yerlerde kullanımı tercih edilir. Bizler Deha Metal olarak, tüm bu kullanım alanları için hizmet vermekteyiz.

Karbon değerinin düşük olması sebebiyle otomotiv sektöründe kullanımı uygundur. Aynı zamanda, transmisyon milleri yuvarlak demirler makine sanayisinde oldukça popüler bir üründür. Transmisyon mili yuvarlak demirleri, basınçlı donanımlarda, köprü yapımlarında veya herhangi bir çelik yapının inşasında sıklıkla fayda sağlar.

Deha Metal Transmisyon Mili Fiyatları

Fiyat açısından, transmisyon miller istenmiş olan malzemenin cinsine ve dolayısıyla özelliğine göre de şekillenmektedir. Özelliğe göre fiyat değişiminden kasıt, ebat ve ağırlıktır. Bu aşamada, transmisyon çeliği fiyatları çeşitlilik gösterdiği için, Deha Metal firmamızdan en uygun fiyatı almak adına dehametal.com adresimizin iletişim linkinden bizimle irtibata geçebilir, en uygun fiyatlarla ve güvenilir iş anlayışımızla tanışabilirsiniz.

Standart boyutlardaki transmisyon millerinin haricinde, ihtiyacınız doğrultusunda sizlere seçenekler sunabiliriz. Dolayısıyla, özel istek üzerine boyutlarını sizin belirleyeceğiniz transmisyon milleri üretimi sağlamaktayız. Üretim aşamasında büyük titizlikle çalıştığımız ve işimizi oldukça ciddiye aldığımız için en iyi kaliteyi bizde bulacaksınız.

Soğuk Haddelenmiş Çelik Nedir?

Sac malzemelerinin inceltilerek mekanik özelliklerinin geliştirilmesi için oda sıcaklığında haddeleme uygulanır ve bu uygulama ile soğuk haddelenmiş çelik elde edilir. Bu işlemde çekme yerine oda sıcaklığı kullanılmaktadır. Soğuk haddelenmiş çeliklerin üretilmesi, bazı uygulamalar için, üretilmiş olan sıcak haddelenmiş çeliklerin yüzey durumları ve mekanik özellikleri yetersiz ve uygunsuz olduğu için gereklidir.

Bu durumlar için, daha önceden üretilmiş olan sıcak haddelenmiş çeliklere, soğuk işlemlerin uygulanması sonucunda özellikleri istenildiği kıvamda olan soğuk haddelenmiş çelikler haline getirilirler. Bu işlem, soyma, taşlama ve çekme yöntemi ile yapılabilir. Sonuç olarak, soğuk haddelenmiş çelik üretmek için öncelikle sıcak haddelenmiş çelik üretmek gerekmektedir. Daha sonra, soğuk işlemlerle, sıcak haddelenmiş çeliklerin özellikleri iyileştirilebilmektedir.

Ek olarak, hemen hemen her metal madde soğuk haddeleme uygulamasına uygundur. Bu işlem esnasında, artı bir özellik olarak bozulmaların oranı da istenildiği gibi ayarlanabilmektedir. Hatta daha sonra ihtiyaç duyulduğunda, istenilen özellikler ısıl işlem denilen bir uygulama ile elde edilebilir.

Kimyasal Analizi

Yapılan kimyasal analizlerde, C ( karbon ) değeri 0,15 ile 0,24, Mn ( Mangan ) değeri 0,30 ile 0,60, Si ( Silisyum ) değeri 0,10 ile 0,30 arasında ve P ( Fosfor ) değeri en çok 0,04 ve S ( Kükürt ) değeri en çok 0,05 olarak saptanmıştır.