Borular

sanayi boruları

Sanayi Boruları;

Sanayi boruları son derece dayanıklı ürünler olarak çeşitli sektörlerin sanayilerinde sıklıkla kullanılır. En çok kullanıldığı…

detay
galvanizli borular

Galvanizli Borular;

Galvanizli borular, galvaniz kireçlenme veya paslanmayı önlemek için boruları çinko ile kaplama yöntemidir. Galv…
7
detay

doğalgaz boruları

Doğalgaz Boruları;

Günümüzde doğalgaz tesisatları ile ilgili TS 60 47 31 83 TS 208 Ap5 kapsamındaki çelik boruların kullanılmasına izin…

detay
su boruları

Su Boruları;

Su boruları kısaca, borular içinden sıvı aktarımının söz konusu olduğu yerlerde değerlendirilen önemli bir…

detay
demir boru

Demir Boru;

Deha Metal olarak sizlere takdim ettiğimiz demir boru modellerinin her biri dünya kalite standartlarına uygun olarak üretilmiş…

detay

Borular

Boru, bir alandan başka bir alana gaz veya sıvı aktarmada kullanılan, genelde bakır, metal, plastik, cam veya çimento gibi ham maddeler ile üretilen bir araçtır. Sıklıkla merak edilen boru nedir sorusu, bu yazının içeriğini oluşturmakla beraber kullanım alanlarına ve çeşitlerine de yer verilmiştir.

Nerelerde Kullanılır?

Gaz ve akışkan madde içeren tesisatlar, su tesisatları, yapı iskeleleri, mekanik sistemlerde yapı elemanı veya çelik konstrüksiyon yapı imalatı gibi alanlarda kullanımı yaygındır. Bunlara ek olarak, sıkıştırma elemanı, rulman, konveyör bantlarda dönen eleman, petrol kuyuları veya rafineri ekipmanı gibi alanlarda da kullanımı görülmektedir. Yüksek sıcaklık ve basınçlı imalat proseslerinde de kullanımı yaygın bir araçtır. Bu amaçlar doğrultusunda, kullanılan borular çeşitlilik göstermektedir. Deha Metal olarak, tüm boru çeşitlerini hizmetlerinize sunmaktayız.

Boru Çeşitleri

Boru imalatına geçmeden önce, boru çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Temelde en sık kullanılan metal, plastik ve beton ve betonarme borular olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelin dışında, seramikten ve camdan üretildiklerini de görmekteyiz. Seramik ve camdan üretilmiş olan borular, tahliye sistemleri ve düşük basınçlı uygulamalarında tercih edilmektedir.

Deha Metal Boru İmalat Yöntemleri

Deha Metal olarak üç farklı yöntemle boru imalatı yapmaktayız. Bu yöntemler, “kaynak” adını alan dikişli borular, “çekme” adını alan dikişsiz borular ve “döküm” adını alan döküm borular şeklindedir. Metal boru imalatında kullanılan bazı maddeler şu şekildedir; bakır, alüminyum, siyah veya galvaniz çelik, demir, vb.

Bununla birlikte, plastik ekstrüzyon yolu ile imal edilen boru tipi ise tahmin edilebileceği gibi plastik boru tipleridir. Polietilen, PVC ve ABS de plastik boru imalatında kullanılan maddeler arasındadır. Ek olarak, bir diğer boru çeşidi olan beton ve betonarme boruların imalatında da inşaat çeliği bir diğer adıyla inşaat demiri ve beton kullanılmaktadır. Daha az yaygın olan künk dairesel kesitli su boruları da beton veya pişmiş topraktan imal edilmektedir. “Künk” ismini almasına rağmen “büz” de denilmektedir. Bu boru çeşidinin en önemli özelliklerinden bir tanesi, suyun aşındırıcı etkisine karşı dayanıklı bir yapısının olmasıdır.

En Sık Kullanım Alanı

Borular, büyük bir sıklıkla “boru hattı taşımacılığı” alanında ihtiyaç duyulan en temel elemanlardır. Çünkü asıl amacı nakletme olan bu uygulama, borular vesilesiyle nakletme işlemini gerçekleştirebilir. Boruların gaz ve sıvı nakil ettiklerinden bahsetmiştik fakat burada kapsüllere konulan katı maddeler de bir yerden başka bir yere aktarılabiliyor. Bu işlemin sağlanması için de bir diğer boru çeşidi olan pnömatik borular kullanılmalıdır. Bahs, geçen her alanda, Deha Metal olarak, hizmet sunmaktayız.