Sanayi Boruları

Sanayi Boruları

Sanayi boruları son derece dayanıklı ürünler olarak çeşitli sektörlerin sanayilerinde sıklıkla kullanılır. En çok kullanıldığı alanlar havalandırma ve iklimlendirme üniteleridir. Birçok sektörün sanayi alanında tercih ettiği sanayi boruları farklı kullanım amaçları ve kullanılan ürüne göre çeşitlilik göstermektedir. Enerji sektörü, sanayi siteleri, gemi gaz tedarik işlemleri, gemi inşaatı veya kimyasal madde taşımacılığı gibi birçok farklı alanda sanayi borusu kullanılmaktadır.

Sanayi Borusu Nedir?

Genel tanımı ile boru, içi boş bir silindir şeklinde olan ve tesisat yapımında kullanılan malzeme demektir. Kullanım ihtiyacı ve alanına göre çelik, demir, plastik, metal gibi malzemelerden imla edilir ve kullanılır. Yine aynı şekilde malzemenin türüne, kullanım alanı ve kalitesine göre farklılıklar gösterebilir.

Sanayi boruları ise birçok sektörde kullanılan bir üründür. İhtiyaca ve kullanım alanına göre değişen ve üretilen sanayi borularının farklı çeşitleri vardır. Farklı kalite ve ebatlarda, sıcak ve soğuk habbelenmiş maddelerden meydana gelir. Kullanım alanları olarak en başta çelik konstiksiyon ve inşaat sektörü gelir.

Sanayi Borusu Kullanım Alanları

Pek çok sektörde kullanım alanı bulan sanayi boruları özellikle inşaat ve yeni yapılan yapılarda kullanılır. Bunun dışında gemi taşımacılığı, kara yolu taşımacılığı, kimyasal taşımacılığı gibi alanlarda da kullan alanı bulmaktadır. İçerisinde kalacak ya da geçecek olan sıvının türü ve yapısına göre sanayi borusunun türü ve iç yapısı da değişmektedir. Alanında öncü firmalardan Deha Metal, çeşitli sektörlerdeki farklı kullanım alanlarına yönelik sanayi borusu ihtiyacını uzun yıllara dayanan tecrübe ve uzmanlığı ile üretmekte ve temin etmektedir.

Sanayi boruları şu alanlarda sıkça tercih edilmekte ve kullanılmaktadır; Farklı sanayi tesisleri, otomotiv sektörü, mobilya sektörü, ev aletleri sanayisi, tekstil malzemesi üretim tesisleri ve tekstil üretim merkezleri gibi alan ve birimlerde taşıyıcı yapı malzemesi olarak kullanılır.

Sanayi Borusu Türleri

Kullanım alanı ve amacına göre sanayi boruları da farklılık göstermektedir. Taşıyıcılığını yapacağı malzemenin yapısı sanayi borusunun yapısı ve yapım malzemesini doğrudan etkilemektedir.

Sanayi borularının 3 farklı alternatifi bulunmaktadır; Koruyucu yağlı sanayi borusu, galvaniz kaplamalı sanayi borusu ve boyalı sanayi borusu. Galvanizleme işlemi sıcak haddelenmiş ürünlere uygulanır ve ortaya çıkan ürün uzun ömürlü, korozyon ve korozyon benzeri durumlara karşı son derece dayanıklı bir alternatif ortaya koyar.

Su bazlı boya ile elde edilen sanayi borusu da tercih edilen alternatifler arasındadır. Kırmızı, gri ve siyah renk alternatifleri müşterinin tercihine kalmış seçimlerdir.

Bir diğer sanayi borusu alternatifi olan koruyucu yağ ile kaplanmış borular ise soğuk haddelenmiş ürünlerdir. Koruyucu yağ katmanı sanayi boruları üzerinde etkili bir koruma alanı yaratır ve ürünü daha kullanışlı hale getirir.

Demir çelik ürünlerinin kullanıldığı her alanda söz sahibi olan Deha metalurji, hızlı ve güvenilir hizmet anlayışını sanayi borusu üretimine de yansıtarak sektörel ihtiyaçlara yanıt vermektedir.

Sanayi Borusu Ölçü ve Ebatları

Genel anlamda sanayi borusu standart tip ve ebatlara sahiptir. Sanayi borusu dış çapı 13 mm ile 219 mm arasında değişen bir ebata sahiptir. Et kalınlığı diye tabir edilen kısmı ise müşterinin isteği ve kullanılacak olan alanın ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir. Yine de genel olarak 0.50 mm ile 8.00 mm ebatları arasında farklılık göstermektedir.

Standart olarak tabir edilen sanayi borusu boyları 6 metredir. Ancak isteğe uygun olarak kullanım ihtiyacına göre 3.4 metre ila 12.8 metre arasındaki ebatlarda da özel üretim yapılmaktadır.

Sanayi Borusu Fiyatları

Merak edilen bir diğer konu ise sanayi boruları fiyat listesidir. Sanayi boruları farklı amaçlarla farklı alanlarda kullanılmaktadır. Standart tip ve ebatlarının yanı sıra, özel siparişle uygulanacağı alana göre belirlenen ebat ve türleri de kullanılmaktadır.

Bu durum ile birlikte piyasadaki farklı firmaların fiyat yelpazesi dikkate alındığında alternatiflerin maddi değerlerinin değişiklik gösterdiği göze çarpmaktadır. Bu şartlar altında en iyi fiyat seçeneği için sanayi borusu üretimi ve satışı yapan firmalarla iletişime geçmek en doğru yoldur.