Islah Çelikleri

Islah Çelikleri

Özellikle demir çelik sektöründe oldukça sık bir şekilde kullanılan malzemeler bulunmaktadır. Demir çelik sektöründe tecrübeye ve uzmanlığa sahip olan Deha Metal firmasında bu malzemelerin başında gelen ürün ise ıslah çelikleridir.

Islah Çeliği Nedir?

Söz konusu olan ıslah çelikleri özellikle, yüksek dayanıklılığıyla ön plana çıkmaktadır. Bunun dışında süneklik ( esneklik ) sahibi bir yapıda olan ıslah çeliği aynı zamanda da sertleşebilme özelliğine sahiptir. Bu ıslah çeliklerinin yeterli seviyede sertleşme sağlayabilmeleri için daha yüksek karbon miktarları içermektedir. Kalın bir kesime sahip olan parçalar için sertlik, önemli bir adım olduğundan dolayı, söz konusu parçalar alaşımlı şekildeki ıslah çeliklerinden imal edilmektedir.

Bu ürünleri seçerken, parçanın boyutlarını ve dayanıklılığını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Alaşıma sahip olmayan ıslah çelikleri, küçük kesimli parçalarda verim sağlayacağından, işlem görecek malzemenin seçimi önem arz etmektedir. Kalın kesime sahip parçalar, sertliğin eşit olarak dağılmasına bağlı olduğundan dolayı, bu seçimlere dikkat etmek her zaman önemlidir. Islah çeliklerinin sertliğinin ne derecede olduğunu öğrenmek için yapılan bir test bulunmaktadır; Jominy testi. Jominy testi; sertleşme sağlanacak sıcaklığa erişildikten sonra çubuk şeklindeki malzemenin sadece bir tarafından soğutulmasının ardından, soğutulan tarafa kadar olan mesafedeki sertlik değerlerini açıklayan bir testtir.

Söz konusu ıslah çelikleri, gerekli indüksiyon ( ısıtma ) işlemiyle sertliğine kavuşturulabilir. Islah edildikten sonra da indüksiyon yöntemiyle sertleştirilmesi mümkündür. Bu tarz bir işleme maruz kalacak olan malzemenin seçimi yapılırken bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Bunlar; kimyasal bileşimler, sertlik değerleri, sertleşmenin derinliği. Alaşımsız özellikteki çeliklerde sertleşme derinlikleri; 3 – 4 milimetre arasında değişmektedir. Bu sertleşme derinliği alaşımlı özellikteki çeliklerde ise 10 – 12 milimetreyi bulmaktadır.

Islah Çeliği Çeşitleri

Söz konusu olan ıslah çelikleri, içerisinde barındırdıkları kimyasal bileşenlere göre 4′ e ayrılmaktadır. Bunları açıklayacak olursak;

– Alaşımsız özelliğe sahip ıslah çelikleri,

– Mangan alaşımlı özelliğe sahip ıslah çelikleri,

– Krom alaşımlı özelliğe sahip ıslah çelikleri,

– Krom ve Molibden alaşımlı özelliğe sahip ıslah çelikleri.

Alaşıma sahip olmayan çeliklerde, ıslah işlemine dayanıklılık oranı karbon miktarıyla artış göstermektedir. Mangan alaşımlı özelliğe sahip ıslah çeliklerinde ise mangan, sertleşme özelliğini arttırmaktadır. Krom alaşımlı özelliğe sahip ıslah çeliklerinde de krom, sertleşme özelliğini arttırmaktadır. Molibden, kroma göre sertleşme yeteneğini daha da arttırıcı özelliğe sahiptir. Molibden, meneviş dayanıklılığını da arttırmaktadır. Meneviş; 150 ile 650 derece arasındaki sıcaklıkta, parçaların özelliklerini iyileştirmeye yarayan bir sertleştirme yöntemi anlamını taşımaktadır.

Islah Çeliklerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Yüksek dayanıklılığıyla özellikle demir çelik sektöründe aranan ürün niteliğinde olan ıslah çelikleri, Deha Metal firması tarafından sizlere sunulmaktadır. Bu ıslah çeliklerinin bazı kullanım alanları bulunmaktadır. Bunları açıklayacak olursak;

– Taşıt, makine ya da motor yapımındaki az zorlanma gösteren parçalarda kullanılmaktadır.

– Makine ya da aparat yaparken yüksek zorlanma faaliyeti gösteren parçalarda kullanılmaktadır.

– Aktarma organı mili yapımında kullanılmaktadır.

– Dayanıklılık ve esneklik özelliğinin fazlaca arandığı parçaların yapımında kullanılmaktadır.

– Bağlantı ekipmanlarında kullanılmaktadır.

– Krank mili ve otomobil aksları, ıslah çeliklerinin kullanım alanları arasındadır.

Deha Metal’de Islah Çeliklerinin Fiyatlandırması

Bu tarz çelikler, mevcut olan duruma bağlı olarak uygulanacak yöntem farklılıklarından dolayı, farklı fiyatlandırmalar içermektedir. Deha Metal ile iletişime geçerek bilgi almak yararınıza olacaktır. Islah çeliğinin seçimi ve ıslah işleminin doğru bir şekilde uygulanması çok önemli bir rol oynamaktadır. Gerekli deneyime ve dikkate sahip olunması gerekmektedir. Yapılacak olan veya istenen ıslah çeliklerinin isteklere uygun bir halde olabilmesi için, malzemenin, istenilen yapısal özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bir ıslah çeliğinden, yüksek bir dayanıklılık ve esneklik isteniyor ise bu malzemeye uygulanacak işlemler hatasız olmalıdır. Tüm bu işlemlerin her biri ayrı bir dikkat gerektirdiğinden ve istenilen ıslah çeliğinin nasıl özelliklerde olduğu da önem arz ettiğinden dolayı fiyatlandırmayı en uygun şekilde yapacak olan Deha Metal, demir çelik sektöründe faaliyet gösteren tecrübeli ve uzman bir kadroya sahiptir.